évêque et martyr en
Ukraine
Théodore (Tivadar) Gyrgy Romža
naît dans une humble famille le 14 avril 1911 à Velykyj Bychkiv dans la
Transcarpathie au Sud-ouest de l'Ukraine.
Enfant
joyeux et étudiant très populaire, il étonne tout le monde en annonçant son
intention de devenir prêtre.
Il
part à Rome en 1930 pour se former au Russicum,
collège pontifical créé à la demande de Pie XI (Ambrogio Damiano Ratti,
1922-1939), dans le but de se préparer à un travail missionnaire dans la
Russie soviétique. Il fréquente aussi l'Université grégorienne.
Ordonné
prêtre le 25 décembre 1936, il obtient une licence l'année suivante. De
retour dans son pays, il est nommé au printemps de 1938 curé de Berezovo dans
la région de Chust, prêtre pauvre parmi les pauvres.
En
mars 1939, après l'occupation des Carpates par les Hongrois alliés aux
allemands, le Père Romža est nommé directeur spirituel et professeur de
philosophie au séminaire d'Oujgorod (Uzhorod). Il est ensuite nommé
administrateur apostolique de Mukachevo et le 24 septembre 1944 il est
ordonné évêque de cette éparchie (ou diocèse). Après avoir subi la main de
fer des Nazis de 1941 à 1944, on s'attend d'un moment à l'autre à
l'occupation russe, ce qui advient.
En
1946, Staline supprime d'autorité l'Église uniate (catholique) et la rattache
aux orthodoxes. L'évêque refuse de renier l'union avec le Saint-Siège, et se
fait l'infatigable défenseur des droits de l'Église catholique. Il s'oppose
aux expulsions de prêtres et à la confiscation des biens du clergé, ce que
les Rouges réalisent quand même par la force. Finalement les Soviétiques lui
proposent un marché : ils cesseront leurs persécutions s'il entraîne ses
fidèles à rejeter le Vatican pour se rallier au Patriarcat orthodoxe de
Moscou. Il refuse de céder à leurs intimidations et encourage au contraire
prêtres et fidèles à rester fidèles à Rome.
Son
exemple contribue au maintien de la foi dans son diocèse et fait de lui un
symbole de la résistance. Étant donné qu'il est difficile de trouver une
raison même fictive à son arrestation, son assassinat est alors projeté. A
l'occasion d'une visite pastorale, il est renversé volontairement dans un
accident d'automobile. Grièvement blessé, il est transporté à l'hôpital de
Mukachevo.
L'Évêque
convalescent est empoisonné par le général de la police d'État et ses agents
spéciaux et meurt le 1er novembre 1947. Il savait que sa confession de la foi
lui coûterait la vie.
Théodore (Tivadar) Gyrgy Romža
a été béatifié, par le Saint Père Jean Paul II (Karol Józef Wojtyła,
1978-2005), le 27 juin 2001 à Lviv en Ukraine.
©Evangelizo.org reprenant http://nominis.cef.fr/contenus/saint/10562/Bienheureux-Theodore-Romzsa.html |
wikipédia à jour au 6 septembre 2015
Romzsa Tódor
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Romzsa Tódor
Ромжа Теодор |
|
Romzsa Tódor 1940 körül
|
|
püspök
|
|
Születése
|
|
Halála
|
|
Tisztelete
|
|
Egyháza
|
görög katolikus
|
Boldoggá avatása
|
|
Ünnepnapja
|
november 1. - vértanúsága
napja
június 28.- ereklyéi átvitele ünnepe - (csak a Munkácsi egyházmegye számára ünnep) |
Tartalomjegyzék
Élete
1911. április 14-én született a kárpátaljai Nagybocskón (Máramaros vármegye), annak is a Tisza bal partján levő részén, amely 1919-től Romániához került, de ekkor, 1915-től Romzsáék már a jobb parti részen laktak. Apja vasúti pályaőr volt, nagyapja, dédapja és több felmenője görög katolikus pap volt. A négyosztályos elemi iskola után a Huszti Állami Reálgimnáziumban tanult, ahol 1930-ban kitűnő eredménnyel végzett. Ezt követően Gebé Péter munkácsi görög katolikus püspök segítségével Rómába mehetett teológiát tanulni. Romzsa Tódor, római szemináriuma archívumában, a Russzikumban fennmaradt keresztlevele 1930-ban kiállított példányában Tivadar György, magyarul Tódornak hívatta magát, magyar szövegek aláírásaként a Tódor alakot használta. 1930-1934 között a római Collegium Germanicum et Hungaricum növendéke, majd 1937-ig a Collegium Russicum diákja volt. Egyetemi tanulmányait a római Gregoriana Egyetemen végezte, summa cum laude eredménnyel licenciázott (doktorálásra már nem térhetett vissza Rómába). 1936-tól felszentelt pap, a Russzikum Nagy Szent Antal templomában szentelte pappá az orosz Alekszandr Jevreinov. 1937 júniusában hazatért, 39-ig máramarosi vidéki falvakban szolgál, 1939-től, miután Kárpátalja ismét magyar fennhatóság alá kerül, az ungvári szeminárium lelki vezetője (spirituálisa) és filozófiatanára. 1943-ban XII. Piusz pápa pápai káplánná nevezte ki.[1] 1944. szeptember 24-én az ungvári székesegyházban Dudás Miklós hajdúdorogi görög katolikus püspök, aki egyben akkor a Munkácsi egyházmegye apostoli adminisztrátora is volt, segédpüspökévé szentelte appiai c. püspöki címmel; társszentelők: Scheffler János szatmári és Madarász István kassai római katolikus püspökök. A szovjet hadsereg bevonulása után gyakorlatilag már ő állt az egyházmegye élén.Munkássága az etnikumok közti ellentétek kibékíthetőségének is szép példája - magyar volt, de természetesnek tartotta, hogy mindegyik papjával, híveivel azok nyelvén beszéljen. A szovjet vallás- és egyházüldözés idején – amely az akkor birtokba vett új területeken (így Ukrajnában is, beleértve Kárpátalját) a görög katolikus egyház megszüntetésére (az ortodox egyházba való beolvasztására) irányult – püspökként Romzsa természetesen fontos alakjává vált az ezzel szembeni békés ellenállásnak: határozottan elutasította a Rómával való egység megtagadását és a Pravoszláv Egyházba való áttérést, kitartásra és egységre szólítva papjait és híveit.
Halála
Ellenálló tevékenysége miatt 1947-ben Hruscsov, az akkori Ukrajna Kommunista Pártja Központi Bizottságának első titkára kérésére Sztálin engedélyezte titkos likvidálását, hírhedt "likvidátorát", Pavel Szudoplatov NKVD tábornokot bízva meg az akció felügyeletével (a 30-as években az személyesen robbantotta fel Jevhen Konovalec emigrációban szervezkedő ukrán vezetőt, Trockij volt szovjet vezető mexikói meggyilkolását is ő szervezte). Hruscsov, Szergej Szavcsenko ukrán államvédelmi minisztert bízta meg ezzel, aki a kivitelezést ismeretlen kárpátaljai rendőrparancsnokokon keresztül munkácsi rendőrök egy kis csoportjára bízta (szóbeli közlés szerint Csorij volt a vezetőjük neve). A lókai - (ukránul, ruszinul, oroszul Lavka) filiális templom felszenteléséről kísérőivel együtt hazafelé tartó püspök lovaskocsiját a szomszéd falu, Iványi (Ivanovci) közelében Studebaker katonai teherautójukkal legázolták, a sebesülteket vasdorongokkal (autókurblival) agyba-főbe verték. A főpap nem halt meg, súlyosan megsérült, de az akció nem lett befejezve, mert éppen akkor haladt el ott egy postai teherautó, és a bérgyilkosok a mozgásképtelenné vált teherautót otthagyva másik autójukkal, egy kis Willys terepjáróval elhagyták a helyszínt. A sebesülteket beszállították a munkácsi kórházba. Itt – bár a fősebész, a híres Alekszandr Fegyinyec sikeresen megműtötte (a sebesült állkapcsa eltörött, 8 foga maradt) – a KGB-vel együttműködő főorvos (B.) Romzsáék beszállítása napján kórházi takarítónőként alkalmazott egy ügynököt. Az ügynök a főorvossal végzett éjszakai orvosi ellenőrzés alatt egy kuráre-injekcióval megmérgezte Romzsát. Romzsa Tódor halála 1947. november 1-jére virradó éjszaka állt be.Emlékezete, boldoggá avatása
A merénylet célja a hívők megfélemlítése volt, a papok megtörése volt. De ez mégsem következett be.A püspök 1947. november 4-i temetése gyásznap volt Kárpátalja görög katolikusai számára. Az ungvári görög katolikus katedrális kriptájában temették el, de 1949-ben, amikor a szovjet hatóság átadta a templomot a Pravoszláv Egyháznak, elterjedt a hír, hogy testét elszállították. 1998. június 3-án Puskás László (Romzsa életrajzírója) találta meg az ereklyéket az 1990-től már ismét görög katolikus székesegyház szétrombolt kriptájában. A feltárásra és a hiteles azonosításra a budapesti Természettudományi Múzeum Embertani Intézete igazgatónőjét, Pap Ildikót kérte fel, aki azt két munkatársával végezte el, a maradványok beszállításra kerültek az Intézetbe. Az ereklyék 2003. június 26-28-án ünnepélyesen lettek átszállítva Ungvárra, a székesegyház Szent Kereszt mellékoltárában lettek elhelyezve. 1997-ben Puskás László készítette el a vértanú első ikonját - a mozaik az ungvári székesegyház homlokzatán boldoggá avatásáig le volt fedve, mivel addig tilos a vértanú nyilvános kultusza. 2001-től a boldoggá avatás után több ikonját festette meg az egyházmegye számára. 2001. március 24-én Lakiteleken avatták fel Romzsa Tódor szobrát. Boldoggá avatását posztulátorként egy magyar szalézi szerzetes, P. Szőke János, promotor iustitiae-ként, vallomásgyűjtőként és életrajzíróként Puskás László munkácsi egyházmegyés pap intézte.
Jegyzetek
- Botlik József: Hármas kereszt alatt. Görög katolikusok Kárpátalján az ungvári uniótól napjainkig (1646-1997) Hatodik Síp Alapítvány - Új Mandátum Kiadó, Budapest, 1997. 271. ISBN 963-8294-28-0
Források
- Puskás László: Megalkuvás nélkül - Boldog Romzsa Tódor élete és vértanúhalála (Budapest, Barnaföldi Gábor archívum, 2005) ISBN 9637377026 (első kiadása Don Bosco kiadó, Budapest, 1998, ISBN 963-8456-15-9)
- Puskás László könyvének, és kutatásának forrásai
- Hajdúdorogi, sárospataki, ungvári templomi anyakönyvek, római irattárak
- Bendász István és Dániel magánarchívuma, Nagyszőllős
- MÁV-schematizmus, 1913
- Ernst Christoph Suttner: Theodor Romza. Bischof von Munkacevo und Martyrer (Würzburg 2008).
- Rák Miron József: Emlékeim Romzsa Tódor vértanú püspökről. Vértanúink, hitvallóink. Folyóirat; VI./21. (2000. június).
A lap utolsó
módosítása: 2015. szeptember 6., 13:11
Aucun commentaire:
Enregistrer un commentaire